Énismereti tanfolyam Murinai Angélával
Élettörténet írása
Az örömünk, a fájdalmunk, az emlékeink, a kapcsolataink, a családunk – mind mi vagyunk. Örvénylenek, kavarognak körülöttünk, bennünk. Az írás az egyik lejobb eszköz mindezek felismerésében, megismerésében, feldolgozásában. Figyelhetjük magunkat napról napra, segít benne a naplóírás. Átgondolhatjuk és összegezhetjük a megtett utat, a tapasztalatainkat, emlékeinket, mert ott van nekünk a memoár, az önéletrajz. S kimerészkedhetünk a családunk történetéig, mert legfőbb forrásunk mindig a család. Az írás – fontos út önmagunk felé. Van olyan fontos, hogy külön nevet is kerestünk ennek az útnak: ÉNISMERET. Murinai Angéla, átadott ismeretei és a gyakorlatai kiváló kalauz lesz ezen az énismereti úton.ÉLETTÖRTÉNET ÍRÁSA – 4 izgalmas modul, 8 alkalom
A tanfolyam vezetője, Murinai Angéla nem csupán azt mutatja meg, miképp írjunk önmagunkról, a fájdalmainkról, emlékeinkről, tapasztalatunkról, gondolatainkról, világról alkotott meggyőződéseinkről, de azt is képes hitelesen megismertetni a résztvevőkkel, miképp kell mindezeket úgy megírni, hogy az az olvasókat lekösse – mi több: a megírt sorok a kiadók figyelmét is felkeltsék! Már ha maga a szerző ezt szeretné. A kurzust elsősorban a női témákat feldolgozó szerzőknek ajánljuk.
tematika
ELSŐ MODUL: január 8., 10.
SOHA NEM FELEDEM – naplózás, naplóírás
Megismerkedünk a naplóírásban rejlő lehetőségekkel, elemzünk néhány híres naplót, és mindenki belekóstolhat, miként tudja megörökíteni a mindennapok látszólag zsongó, netán földbe döngölő, vagy éppen unalmasnak tűnő eseményeit.
- Mi mindenért írjunk naplót. Naplóírás fajtái.
- Mikor, miért, hogyan. Napló önmagamnak, napló akkor, ha a külvilágnak szánom.
- Híres naplók bemutatása: Anne Frank, Csáth Géza, Lázár Ervin, Gárdonyi Géza, Simone Beauvoir, Virginia Wolf
- Gyakorlat: nyilvános napló, család, belső világ, munka, utazás.
MÁSODIK MODUL: január 15., 17.
A MÚLTAM ÉN VAGYOK – önéletrajz, memoár
Mindenkinek megvan a maga megírásra váró története, ami olykor csupán az életének egy szakasza, máskor viszont egy egész életet ölel át. Megnézzük, miképp érdemes feldolgozni a velünk történteket.
- Mit adhat egy önéletrajzi történet.
- Mikor érdemes teljes életet megírni, mikor csupán egy részletét (egy szerelem vagy szakítás története, egy betegség története, emigráció, El Camino út stb.)
- Gyakorlat: a saját életedben mi az, amit átadnál az utókornak („minden csapás után van újrakezdés”, „soha nem késő újba fogni”, „a kitartás meghozza az eredményt” stb.).
HARMADIK MODUL: január 22., 24.
INNÉT JÖTTEM – családtörténet
A foglalkozás segíteni fog rendszerezni a családban hallott történeteidet, és megmutatja, hogyan tudsz ezeknek fókuszt, mondanivalót adni, hogy az aztán mások számára is útmutató, életpéldázat legyen.
- A családi sztorik listázása, megírása.
- Összefüggő regény vagy novellagyűjtemény.
- Olvasók meghatározása.
- Családi történetek: Apák könyve, Szív utca, Régimódi történet.
- Valóság és fikció keveredése.
- Gyakorlat: történetgyűjtés, listázás, szövegek, karakterleírás, formálás.
NEGYEDIK MODUL: január 29., 31.
MEGTÖRTÉNT, FELDOLGOZOM – veszteségek megírása
Mindannyiunknak vannak veszteségei, fájdalmai. Nem csupán a feldolgozásban segít, ha megírjuk ezeket, de másoknak is utat mutathatunk e saját történeteinkkel. A foglalkozás segít majd kötetté formálni a fájdalmadat, valamint segít megtalálni, mit is mondhatsz el a saját életed megírásával.
- Témaválasztás: magány, szeretetlenség, gyász, bántalmazás, be nem teljesült szerelem, elveszett álom, baleset, betegség, gyerekek kirepülése stb.
- Gyakorlat: írásbeli közös munka a személyes veszteséggel.
ha ajándékba szánod a tanfolyamot
Kérjük, add le a jelentkezést saját neveddel, saját adataiddal, az ajándékozott nevét pedig a Megjegyzés mezőben tüntesd fel. A jelentkezés beérkezése után egyeztetjük veled a részleteket.
tudnivalók
FONTOS
A kurzus őszinteséget, megnyílást is kér a résztvevőktől.
KURZUS napjai
1. modul: január 8., 10.
2. modul: január 15., 17.
3. modul: január 22., 24.
4. modul: január 29., 31.
Minden alkalommal: 17.30-20.30 óra
HA HIÁNYOZNÁL…
Előre jelzett hiányzások esetén a tanfolyamról felvételt készítünk, és visszanézhetővé tesszük.
kiknek ajánljuk
A tanfolyamot azoknak ajánljuk, akik a saját életükhöz, a saját emlékeikhez, tapasztalataikhoz, saját gyökereikhez szeretnének visszatérni. Egyaránt ajánljuk azoknak, akik szűk körnek, vagy épp csak maguknak szeretnének írni, gondolatokat örökül hagyni, de azoknak is ajánljuk, akik a saját történeteiken, saját örömükön és traumájukon keresztül másoknak is segítenének. S azokat is várjuk, akik szívesen járják az önmagukhoz vezető utat, és ezt az utat másokkal is megosztanák.
Listába szedve:
– naplót íróknak
– családtörténetet íróknak
– önéletrajzot íróknak
– memoárban gondolkodóknak
– terápiás céllal íróknak
– saját esetük megírásával másoknak segítőknek
– blogíróknak
Mit tartalmaz a tanfolyam díja?
– elektronikus részvételi igazolás
A résztvevő külön kérésére, az állami Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben nyilvántartott bejelentett képzés alapján kiállított hivatalos tanúsítványt küldünk. A tanúsítvány önmagában szakképzettséget nem biztosít.
vezető: Murinai Angéla
Murinai Angéla író, publicista, tanító, drámapedagógus. 2014 és 2022 között vezette Gumiszoba nevű közéleti-nőjogi blogját, melynek gondolataiból 2021-ben 10 okom a haragra címmel esszékötet jelent meg a TEA kiadó gondozásában. Másik két megjelent könyve:
– Mikor feltámad a szél (2021, Libri)
– Ich bin aus Ungarn – Magyarországról jöttem (2022, Libri)
Emellett a Marie Claire Magyarország publicistája, manapság pedig saját szerzői oldalán jelenteti meg közéleti és személyes írásait. A szerző 4. kötete 2023-ban jelent meg.