Ha mások szövegeit is gondoznád
SZERKESZTŐ tanfolyam
Kéziratunk sorait újra és újra átrágni – írói kötelesség. Egy novelláskötet, egy regény, egy mesekönyv, vagy egy ismeretterjesztő könyv számtalan dramaturgiai, stilisztikai, nyelvhelyességi teendőt ad, és a jó szerző maga lát neki elsőként a szöveggel kapcsolatos utómunkának. E teendők hol aprók, hol a mű egészét érintik, ám mindig ezerarcúak. A szerkesztés – a szöveg érését szolgálja, ráadásul a szöveggondozás visszacsatol, és az írói készségeket is remekül fejleszti. A kurzust azoknak szánjuk, akik szeretnék magasabb szinten megismerni a szöveggel kapcsolatos szerkesztői-lektori teendőket.akiknek ajánljuk
SZERKESZTÉS MAGASABB SZINTEN
Azok számára ajánlott, akik vonzódnak az irodalomhoz, maguk is foglalkoznak, illetve szeretnének foglalkozni az írással, nemcsak mint hobbival, hanem mint mesterséggel, valamint azok számára, akik – akár hivatásuknál, munkakörüknél fogva – szerkesztenek is szövegeket.
részletek
OKTATÁSI NAPOK
2023. december 2-3. (sz-v)
mindkét nap 9.00-16.00 óra
LÉTSZÁM
A tanfolyam korlátozott létszámmal indul. Kérjük, időben jelentkezz!
TANFOLYAM DÍJA
A kurzus díja: 39.500 Ft
oktató
KOVÁCS ATTILA
Attila régóta segíti az írók munkáját, számtalan kéziratot szerkesztett, lektorált. Sok szerzőnek sikerült a szöveggondozáson átesett művével célba érnie – volt, aki kiadóra lelt, volt akinek az És jelentette meg a novelláját. Attila remek mentor, alapos szakember, értő és inspiráló társ az írói úton. Ezt a fegyelmezett szerkesztői tudást és hozzáállást fogja átadni a maga kurzusán.


tematika
Első nap:
– A szerkesztő helye a kiadás folyamatában
– A kiadó felépítése
– Szerző és szerkesztő kapcsolata
– Szerkesztés és szöveggondozás
– A szerkesztés alapelve
– A szerkesztői vélemény: formája, tartalma, célja
– A szerkesztői hozzáállás, avagy hogyan táncoljunk gúzsba kötve
– A kézirat áttekintése, elhelyezése az irodalmi térben, szempontok, háttérmunka
– A szerkesztés folyamata (szöveg tagolása, ritmusa, olvashatósága, szerzői szövegformázás, szerzői tördelés és hátulütői, történetépítés buktatói, dramaturgiai hibák, szerkezet, történetív, felépítés, karakterek, törések és hiányok a szövegben, szövegkohézió)
– Előzetesen kiküldött feladat megbeszélése
Második nap:
– Szöveggondozás, a szöveggondozás célja
– Szövegstílusok
– Stílusvizsgálat, stílusrétegek
– A stílus hibái
– Nyelvhelyesség, szórend és mondatszörnyek, töltelékek, értelmetlenségek, klisék és társaik (amitől a szerkesztő falra mászik)
– Klisé- és töltelékszólista
– Előzetesen kiküldött feladat megbeszélése
– Novella szerkesztése és szöveggondozása élesben